Kolby do broni, repliki karabinów, okucia

Menu

  Strona Główna

  Moje Konto

  Produkty

    Repliki Kolb

    Atrapy Broni

    Oryginalne Kolby

    Części Broni

    Bagnety

    Akcesoria Skórzane

 Encyklopedia Broni

      Dodaj nowy wpis

      Twoje wpisy

  Kontakt

  Komentarze

Translator

Go to English Version

Nkm 20mm FK-A wz. 38 (A)


Model: Nkm 20mm FK-A wz. 38 (A)


Dane techniczne

Rodzaj: Karabin maszynowy
Kraj: Polska
Kaliber: 20mm
Nabój: 20x138 mmB
Magazynek: magazynek p
Długość: 2015mm
Długość lufy: 1470mm
Masa: 57,8kg
Prędkość początkowa pocisku: 820 m/s


Opis

W połowie lat 30-tych w Wojsku Polskim bardzo odczuwalny był brak skutecznej broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej. W 1935 roku przetestowano konstrukcje Solothum, Hispano - Suiza, Madsen i Oerlikon ale żadna z nich nie spełniała oczekiwań jako broń uniwersalna lotnictwa, pojazdów pancernych, obrony przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej.

W 1936 roku Fabryka Karabinów w Warszawie otrzymała zlecenie opracowania własnej konstrukcji tego typu i poddanie jej testom porównawczym z konstrukcjami zagranicznymi do listopada 1937 roku. Pierwsze próby odbyły się w listopadzie 1937 roku w Zielonce, jednak znaczny pośpiech sowodował wystąpienie wielu niedokładności i małych wad. Usunięto je dopiero w maju 1938 roku.

Ocena otrzymanej konstrukcji była pozytywna. Stwierdzono, że nkm 20mm FK-A wz. 38 (A) ma nieskomplikowaną budowę, wygodny kształt i można go łatwo rozkładać. Posiada dużą celność, wytrzymałość i jest niezawodny. Ma dużą szybkość początkową pocisku, a przebijalność znacznie lepszą niż konstrukcje zagraniczne. Nkm mógł prowadzić ogień pojedynczy lub ciągły.

Nkm miał być produkowany w fabryce Zieleniewski S.A. w Sanoku, a lufy miał wykonywać Zakład Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki w Pruszkowie. Do września 1939 roku wykonano jednak tylko 20 luf z zamówionych 150.

Model A wprowadzono przejściowo na wyposażenie pojazdów pancernych i obrony przeciwlotniczej do czasu wyprodukowania lepszych wariantów tej broni. Zamierzano wyposażyć w nkm wszystkie czołgi, TKS, TK-3 (około 650 szt.) oraz dwuwieżowe Vickers i 7TP. Opracowano także 2 typy podstawy - lekką (15kg) dla piechoty oraz ciężką o wadze 400-500kg. Do wybuchu wojny zdołano wyposażyć w nkm-y tylko 24 tankietki.

Powiększ zdjęcie

Wpis dodał: mikesz2009


Copyright © by PPHU Fox http://www.fox-military.com             Designed by MSc Eng. Leszek Foks

WyszukiwarkaSzukaj w: