Kolby do broni, repliki karabinów, okucia

Menu

  Strona Główna

  Moje Konto

  Produkty

    Repliki Kolb

    Atrapy Broni

    Oryginalne Kolby

    Części Broni

    Bagnety

    Akcesoria Skórzane

 Encyklopedia Broni

      Dodaj nowy wpis

      Twoje wpisy

  Kontakt

  Komentarze

Translator

Go to English Version

SMOK


Model: SMOK


Dane techniczne

Rodzaj: Pistolet/Rewolwer
Kraj: Polska
Kaliber: 6,35
Nabój: 6,35x15,5mm


Opis

 

Smok to polski samopowtarzalny pistolet kieszonkowy skonstruowany na podstawie niemieckiego samopowtarzalnego pistoletu kieszonkowego Liliput. Pistolet Liliput (sprzedawany w Polsce pod nazwą Orzeł) to odmiana samopowtarzalnego pistoletu kieszonkowego Cyka skonstruowanego przez Alfreda Menza i Franca Karpińskiego.

Liliput zasilany był nabojem 6,35x15,5mm (.25 ACP), natomiast Cyka dostosowany był do naboju 4,25x10mm. Produkcję pistoletu Smok rozpoczęto pod koniec lat 20-tych w gnieźnieńskim zakładzie Stanisława Nakulskiego, zakład ten zajmował się wcześniej wytwarzaniem urządzeń do uboju zwierząt. Smok działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Zastosowano zamek odkryty od góry, tak więc jeśli zamek znajduje się w przednim położeniu, na lufę nachodzą jedynie jego ramiona. Ramiona zamka nie są połączone od góry mostkiem. Po obu stronach w tylnej części zamka znajdują się nacięcia ułatwiające przeładowanie. Po lewej stronie zamka umieszczono napis: Smok, natomiast po prawej stronie zamka znajduje się napis: S. Nakulski 6,35 Fabr. broni Gniezno.

Pistolet wyposażony jest w mechanizm spustowy bez samonapinania (SA) oraz bezkurkowy mechanizm uderzeniowy ze sprężyną uderzeniową działającą bezpośrednio na iglicę. Broń posiada skrzydełkowy bezpiecznik nastawny, skrzydełko bezpiecznika znajduje się z lewej strony szkieletu za okładziną chwytu pistoletowego. Zastosowano lufę na stałe połączoną ze szkieletem. Smok zasilany jest niezbyt silnym nabojem 6,35x15,5mm (spotykane są nawet silniejsze naboje bocznego zapłonu np. .22 WMR). Zasilanie odbywa się z jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 6 naboi, pudełko magazynka pozbawione jest otworów do kontrolowania stanu załadowania magazynka. Magazynek znajduje się w chwycie pistoletowym, przycisk zatrzasku magazynka umieszczono na dole chwytu pistoletowego za magazynkiem. Po obu stronach chwytu pistoletowego umieszczone są okładziny wykonane z tworzywa sztucznego, na obu okładzinach znajduje się napis: Smok. Ogółem wyprodukowano około 2000 egzemplarzy pistoletu Smok.

Powiększ zdjęcie

Wpis dodał: czarny


Copyright © by PPHU Fox http://www.fox-military.com             Designed by MSc Eng. Leszek Foks

WyszukiwarkaSzukaj w: