Kolby do broni, repliki karabinów, okucia

Menu

  Strona Główna

  Moje Konto

  Produkty

    Repliki Kolb

    Atrapy Broni

    Oryginalne Kolby

    Części Broni

    Bagnety

    Akcesoria Skórzane

 Encyklopedia Broni

      Dodaj nowy wpis

      Twoje wpisy

  Kontakt

  Komentarze

Translator

Go to English Version

Ckm 8 mm wz. 14 Hotchkiss


Model: Ckm 8 mm wz. 14 Hotchkiss


Dane techniczne

Rodzaj: Karabin maszynowy
Kraj: Francja
Kaliber: 8 mm
Nabój: 8 × 50 mm R Lebel
Magazynek: taśma metalowa na 300 naboi
Długość: 1390mm
Długość lufy: 800 mm
Masa: 24,5kg, podstawa 27,2kg
Szybkostrzelność teoretyczna: 600 strz./min
Prędkość początkowa pocisku: 725m/s


Opis

Karabin maszynowy Hotchkiss Mle 14 działał na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Zamek ryglowany niesymetrycznie przy pomocy klina wahliwego, uruchamianego energią gazów prochowych. Lufa nieruchoma, o dużej masie, chłodzona powietrzem, w tylnej części miała użebrowanie w celu polepszenia chłodzenia. Gwint czterobruzdowy lewoskrętny. Mechanizm spustowy przystosowany tylko do ognia ciągłego. Km Hotchkiss odznaczał się prostą budową (tylko 78 części) i dobrym działaniem mechanizmów, a szybkostrzelnością praktyczną nie ustępował broniom chłodzonym wodą (jak np. ckm Maxim). Początkowo, w okresie I wojny światowej karabin zasilany był z tzw.tacki – metalowej sztywnej taśmy na 24 lub 30 nabojów, następnie zaczęto stosować taśmę metalową na 249 – 251 nabojów.

Ckm 8mm Mle 14 Hotchkiss był podstawowym wyposażeniem armii francuskiej w obu wojnach światowych. Stanowił także podstawowe uzbrojenie francuskiech wozów pancernych w I-szej wojnie światowej. Konstrukcja była oparta na wzorach 1897 i 1900.

W Wojsku Polskim ckm 7,92mm wz. 14  Hotchkiss był w użyciu od 1919 roku. Został przerobiony na mauserowski kaliber 7,92mm w latach 30-tych.

Pierwotnie dostosowany był do pocisku typu Lebel. W 1936 roku posiadano 2620 sztuk, głównie na ciężkiej podstawie trójnożnej. W 1939 roku używano tylko niewielkie ilości tego sprzętu, głównie w batalionach Obrony Narodowej oraz jako wyposażenie pojazdów pancernych TK i TKS.

Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie

Wpis dodał: konrad33


Copyright © by PPHU Fox http://www.fox-military.com             Designed by MSc Eng. Leszek Foks

Wyszukiwarka



Szukaj w: